Ayrılmaz ikililer

Kagıt olmasaydı kalemin icadının bir anlamı da kalmazdı.

Hayatta birbirinden ayrı düşünemeyeceğimiz pek çok şey vardır. Leyla’yı Mecnun’suz düşünmek ne kadar anlamsız da bazı şeyler kendini tamamlayanlar olmadıkça hiçbir anlam ifade etmez bizlere,  simidi çaysız, ekmeği katıksız düşünmek gibi bir şey seveni sevdiğinden ayıramazsınız.

Sinemada da böyle ayrılmaz ikililer oldukça fazladır. Sessiz sinema dönemini hatırlayanlar Lorel ve Hardy’i hiç tek başına izlememiştir.

Güneye yaptığım bir gezi sırasında tanıdığım iki travesti arkadaş doğdukları günden beri hiç ayrılmadıklarını söylediklerinde çok şaşırmıştım. Komşu iki ailenin çocukları olan bu kişiler aynı mahallede büyümüşler ve ilk sırlarını birbirlerine vermişler. Bulundukları durum da ortak olunca birlikte yaşamaya karar verip, hiç ayrılmamışlar.

Benim de ayrılamadığım bir ikilim var mesela, cep telefonum telefonumu almadan asla bir yere gitmem. Bazı şeyler vardır yan yana geldiklerinde ne kadar harika durduklarına şaşarsın. Kuru fasulyeyi pilavdan,  döner ekmeği ayrandan ayıramazsın.

Şairin tutkusu olan şiiri ondan ayrı düşünemezsin. Müziğe aşık olanı şarkıdan ayıramayacağın gibi, patatese sormuşlar seni ne tamamlar diye ketçap ve mayonez demiş. Ayrılmaz ikili olmak zordur bir yandan da her şeyine katlanmak gerektirir.  Hayatta bunun gibi biri olmadan diğerinin değerinin anlaşılamadığı pek çok ikiliye rastlarsınız.

Çizgi film izlemeyi çok seven bir travesti Tom ve Jerry’nin ayrılmaz ikili olduklarını söyledi ben de ona katılıyorum . İnsanın ayrılmaz parçasının yaşadığı dünya olduğunu düşünenlerin sayısı da oldukça fazladır. Çünkü henüz insanın yaşayabileceği başka bir gezegen keşfedilmemiştir.

Benim için ise doğa yanı tabiat ayrılamayacağım beni ben yapan yerdir. Asla yeşili göremediğim bir evde oturmak istemem. Kapımı her açtığımda içeriye mis gibi dolan ıhlamur ağacından vazgeçemem. Beni ben olduğum için seven eşimden vazgeçemem.

Sosyal medya da okuduğum pek çok konuyu derinlemesine düşündüğümde insanların bağlanma ve birlikte yaşama ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Demek ki insan etrafında başka insanlar olmadan da yapamıyor. İnsanın ayrılmazı yine bir insan oluyor. Etrafımızda bulunan insanlara aynı zaman da ihtiyacımızın da olduğunu unutmadan yaşayabilsek belki de dünyada savaşların önüne geçebiliriz.

Bir travesti arkadaşımın da dediği gibi madem hepimiz aynı anne babadan geliyoruz o zaman neden bu kin, nefret  bu dünyaya da içinde yaşayan insanlara da sadece insan olmak için ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. Bizi biz yapan her şeye dört elle sarılmak ve ayrılmaz ikililerimizi  var olduğumuz sürece yanımızda tutmak bizim elimizde ve şimdi tam zamanı kalbi vicdanla birleştirip ayrılmaz ikili yapmanın. Hadi kolay gelsin.