Bu cinsiyeti hiç duymamıştım

Cinsiyetine doğumla karar verilmiş insanlar için hayat oldukça kolay ilerler, oysa bu dünyada çift cinsiyetli, lezbiyen, trans, travesti, gay bireyler de yer almaktadır. Şimdi sizlere benim  yeni öğrendiğim bir tanımdan bahsetmek istiyorum. Galler ülkesinde yaşayan bir kadın, cinsiyet kimliği için Bi_Gender terimini kullanıyor. Ne olduğunun merak ettim ve sizler için bir araştırma yaptım. Bi-Gender cinsiyet gün içerisinde değişen farklı cinsiyetlere bürünen kişiler için kullanılıyormuş.

Örneğin benim araştırdığım kişi olan Layla henüz çok genç sadece on sekiz yaşına olan Layla, sabah kalktığında kendinin hangi cinsiyette hissediyorsa o şekilde giyinip, çalıştığı sosyal kuruma gidiyormuş. Gün içerisinde cinsel kimlik tanımı değişen Layla, öğleden sonra birden bire erkek gibi giyinip,dolaşmaya başlıyormuş. Dünya üzerinde bu şekilde cinsiyetine karar  verememiş çok sayıda insan olduğunu öğrendim Hatta Facebook arkadaşlık sitesi yakın zamanda cinsiyet kısmına travesti ve gay’den sonra Bi- Gender tanımını da eklemiş, şimdilik bunu yapan tek site Facebook, sanırım sayıları yakında artar pek çok insan benim gibi böyle bir durumun varlığından yeni haberdar oluyor.

Layla erkek olduğunda Layton adını kullandığını anlatırken, bu durumu yüzünden bir ilişkisi olmadığını özellikle belirtiyor öyle ya sabah kadın, akşam erkek olan biri hangi cinsiyetle birlikte olacağına da karar veremez. Ayla uzun bir süre erkek gibi yaşamayı denemiş hatta kendine bir sevgili bile bulmuş fakat bu durum uzun sürmemiş çünkü Layla kadın olmayı çok özlüyormuş. Her iki cinsiyetten de vazgeçemeyeceğini anlayan layla şimdi içinden geldiği gibi yaşıyor.  Layla ile Layton’un kişilikleri de birbirlerinde tamamen farklıymış Layla sakin, sessiz bir kızken, Layton delifişek bir delikanlı hatta biraz asabi biriymiş. Patavatsızda olan Layton, etrafı tarafından pek sevilmezken Layla karakteri çok seviliyormuş.

Toplumu iki cinsiyetten ibaret gören insanların baskısı nedeniyle bu durumu yaşayan pek çoğu açığa çıkmaktan korkarken Layla’nın bu cesur tavrı hoşuma gitti. Avrupa toplumlarında bu durumu açıklamak belki daha kolay olabilir ama gün gelecek Asya toplumlarında bu gerçekle yüzleşmek zorunda kalacak ve o gün biz de varız diyebilme şansını yakalayacağız.