Cilt lekelerine son

1411119335638

Hepimiz pürüzsüz bir cildin hayalini kurarız. Ayna karşısına geçtiğimizde yüzümüzde gördüğümüz lekeler ve delikler yüzünden kendimize güvenimiz uçar gider. Mesela ben ne zaman  yüzüme aynada yakından baksam gözaltı morluklarım ve torbalarım yüzünden üzüntü duyarım. Bir de bunları gençlik yıllarımdan kalan sivilce izlerim eklenince makyaj yapıp kapatmaktan başka şansım olmadığını düşünürüm.

Oysa lekelerden ve sizi rahatsız eden  şeylerden kurtulmak çok kolay. Cilt bakımının ilk şartı cildi temiz tutmakla başlıyor. Cildinize uygulayacağınız buhar banyosu ile ölü derilerden arınıp, toz bitkisel bir maske uygulayabilirsiniz. Cildine hayran olduğum travesti Ayda, her banyoda bu yöntemi uyguladığını söylediğinde bende denemeye başladım ve gerçekten de kısa sürede cildimde düzelmeler oldu.

Hazır maskeleri kullanmak istemeyenler ise maskelerini evlerinin mutfaklarında rahatlıkla yapabilirler. Örneğin ballı yöntemde; İki çay kaşığı bal, yarım çay bardağı yoğurt, bir çay kaşığı greyfurt suyunu karıştırın. Karışımı cildinize sürün. Maskeyi 15 dakika sonra yıkayın ve nemlendirici uygulayın.  Normal ve kuru ciltlerde cildin kısa sürede nasıl parlak bir hal aldığına inanmakta zorluk çekeceksiniz.

Büyük atalarımızın kullandığı maya yöntemi ise bilinen en eski cilt temizleme yöntemi, mayanın cilde yararları saymakla bitmiyor. Antik Mısır’da kadınlar ekmek mayasını güzelleşmek uğruna ciltlerine sürerdi. Belki de Kleopatra’nın güzelliği mayadan gelmektedir. Mayanın mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır. Açık yaraların üzerine sürülen maya merhem olarak da kullanılabilir. Mayanın içinde bulunan CM Glukan maddesi hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren bu madde cildinize esnek ve sıkı bir görüntü kazandıracaktır. Peki bu mayayı nasıl kullanırız diyenler için; ? Bir paket yaş mayayı birkaç damla süt ile karıştırın ve cildinize sürün. Kaskatı olunca yıkayın.  İşte bu kadar basit bir yolla harika bir cilde sahip olacaksınız.

Bir de tabi her derde deva karbonat var. Bir çay kaşığı maya, bir çay kaşığı karbonatı 10 damla su ile ıslatın. Bu malzemeyi yüzünüze sürün, 15 dakika sonra yıkayın. Maya gözeneklerinizi temizler, karbonat ise zaman içinde dert ettiğiniz lekelere veda etmenizi sağlar. Yağlı ciltlerden arınmak için ise; limon maskesi kullanmak gerekir. Limonun asit özelliği ciltteki fazla yağı emer ve daha kuru bir cilde sahip olabilirsiniz.  İki  limonun kabuğunu soyun. Suyun içine koyun ve yarım saat bekletin. Sonra robotta püre haline getirin. Temizlenmiş cildinize sürüp, 10 dakika sonra suyla yıkayın. Laf aramızda travesti Ayda’nın da güzellik srrı limonmuş. Çünkü onun da yağlı bir cildi var ve özel bakım gerektiriyor. Siz de öncelikle cilt testi yaptırıp cildinizin nem oranını öğrenin daha sonra da ona uygun maskeleri evde kendiniz yaparak hem tasarruf hem zamandan kazanın.