Etkileyici tanıtım yazıları ve CEO çalışmaları

Günümüzde firmaların global dünyaya ayak uydurması ve pazarlarını genişletmeleri için reklama her zamankinden daha çok ihtiyaçları vardır.

Pek çok firma en iyi reklamın internet olduğunu fark edince internetten tanınmış sitelere reklam yazısı göndererek firmalarını tanıtma yoluna gidiyor. Pek çok sitede rastladığımız kısa tanıtım yazıları içerisinde gördüğümüz linkler tıklandığında bizi reklam veren siteye yönlendirirler.

Tanıtım yazıları yazarken, dikkat edilmesi gereken şey çok basit aslında. Yaptığınız işi anlatmanız yeterli, bu anlatım kısada olabilir, uzun da tamamen size kalmış bir şey tabi anlatımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir şeyde okuyan insanın anlamasıdır bu yüzden herkesin anlayacağı bir yazım kabiliyetinizin olması gerekir. Edebi eser verir gibi yazılan yazılar yerine daha akıcı bir Türkçeyle, anlaşılır ve sade yazılar tercih edilmelidir.

Gelişi güzel, boş bir şekilde herkes bir şeyler anlatıp, basit cümleler kurabilir örnek olarak facebook ve twitter’a bakabilirsiniz. Sosyal Ağlarda iki  kelime Yazan Herkes kendini yazar zanneder. Oysa yazmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

Yazı yazarsınız, etrafınızdaki insanlara gösterirsiniz “Süper Olmuş” derler, kötü olduğunu ya da hata olduğunu insanlardan duyamazsınız. Bu yüzden öncelikli olarak kendiniz beğenmelisiniz, yazar arkadaşınız varsa, yazmış olduğunuz yazıyı ona da gösterip öneri ve eleştiriye açık olduğunuzu belirtip yardım isteyebilirsiniz. Eleştirler açık olan bir yazar kendini geliştirmek konusunda daha başarılı olur.

Bu işi ücretli olarak yapanlar var, ücretli tanıtım yazısı yazdırmak istemeyip kendinizde yazmak isteyebilirsiniz ama zor olduğunu da bilin (Altı üstü iki kelime diyebilirsiniz ama yazmak, okumaya benzemiyor)… Tanıtım yazısında uzun cümleler kurarak okuyucuyu bunaltmak yerine doğrudan hedefe yönelik kısa sloganlar kullanmalısınız. Ayrıca yazının paylaşıldığı site firmanızla alakalı bir site değilse google tarafından sevilmez.Noktalama işaretlerinin doğru kullanımı, yazının akıcılığı çok önemli olduğundan bu konuda uzman kişilerden yardım almak mantıklı olacaktır. Başta da  dediğim gibi herkes iki kelimeyi yan yana getirdiğinde yazar olduğunu sanıyor. Kelime dağarcığı gelişmiş sürekli bu konu üzerinde kendini geliştiren  insanlar hangi konuda yazı yazarlarsa yazsınlar doğru noktalara temas edeceklerdir. Herkes marangoz olamayacağı gibi, herkes yazar da olamaz ama yazmayı denemekten vazgeçmemelisiniz.

Bir mobilya firması tanıtım yazısında, farklılığınızı ortaya koyan bir cümle kullanmazsanız, sıradan olursunuz. Yalana düşmeden doğru fakat etkileyici cümleler kurmak için bol bol kitap okumak gereklidir. Konu hakkında çeşitli makaleleri okumuş olmanız en azından mobilya konusunda bilgi sahibi olmanız da gerekir. Görmediğiniz ya da kullanmadığınız bir ürünü doğru anlatamazsanız.

Bazı web siteleri de CEO çalışması olarak sitelere içeriğe uygun yazılar eklemek isterler. Burada en önemli nokta sitenizin içeriği dışına çıkmamaktır. Örneğin bir kadın sitesinde futbol yazısı yazmak anlamsız olacaktır.  Sitenin hedef kitlesini tespit edip, hedefe yönelik yazılar eklemeyi tercih etmelisiniz. Kadın sitelerine girdiğinizde karşınıza kadınların ilgisini çekecek reklamlar ve yazılar görürsünüz çünkü reklam tıklaması sayesinde firmalar google üzerinden gelir etmeyi beklerler.

Şu anda bu yazıyı okuduğunuz sitenin hedef kitlesi travestiler, trans bireyler ve eğilimli kişiler ise onlara yönelik yazılar olması, yazıların abuk subuk içeriklerle dolu olmaması aynı zamanda okuyucuya kıymetli bilgiler vermesi beklenir. Daha ilk cümleden anlatım bozukluğu ile dolu bir yazıyı kimsenin okumayacağı da bilinmelidir. Sırf yazı eklensin diye anlamsız cümlelerle yazılmış, hiçbir bilgi içermeyen yazılar okuyucuyu sitenizden uzaklaştırır.

Aynı zamanda bir rant kapısı olan internette bu konuyla ilgili değişik yazılar okuyarak doğru bir CEO çalışmasının nasıl olacağını öğrenebilrsiniz.