Gümüş sevenler buraya

Latince ismi “Argentum” İngilizce ismi Silver olan gümüş şekil verilmesi en kolay olan madenlerden birisidir. Altın kadar olmasa da çok değerli olan gümüş kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Rengi beyaz olan gümüş parlaklığı ile de kadınları büyülemektedir.

Bu nedenle mücevher olarak en çok tercih edilen maden gümüştür. Altın kadar pahalı olmayan gümüş, kolay eritilebildiği ve şekillendirildiği için çok fazla alanda kullanım imkanı bulmuştur. Hediyelik süs eşyalarında tutun da takı olarak da kullanılan gümüş eski çağlarda para olarak da kullanılmıştır. Gümüş sikke koleksiyonu yapan bir travesti koleksiyonuna paha biçemiyor.

Gümüş madeni tarihte bir çok yöntemle elde edilmiştir. Bunlardan en çok kullanılanı kurşunla karıştırma yoludur. Kurşunla birlikte fırında eritilen gümüş saf olarak ayrılır.

Bir de amalgama diye bilinen bir yöntem vardır. Çamur haline getirilen gümüş maddesi, tuz ve civa ile birleştirilerek saf gümüşün ortaya çıkarılması sağlanır. Saf gümüş aslında çok çabuk pas tutmaz yine de evinde gümüş eşya bulunan kişiler gümüşlerini ara sıra parlatmak zorundadırlar. Ayrıca gümüş elektrik  ve  ısıyı çok iyi ilettiği için elektrikli eşyaların yapımında kullanılır. Gümüş günümüzde pek çok alanda karşımıza çıkar. Bunların en bilinenleri; Fotoğraf sanayi, süs eşyası, dişçilik, pil yapımı, takı yapımı ve üste de bahsettiğimiz gibi elektronik alanıdır. Eskiden elektrik teli olarak kullanılan gümüş diğer alanlarda kullanımı artınca yerini bakıra bırakmıştır. Gümüş aynı zamanda deniz suyunun tuzdan arınıp, içilebilir hale gelmesinde de kullanılır. Dünyada deniz suyundan temiz içme suyu elde etme çalışmaları hızlanmıştır.

Gümüşlerin hava ile teması ile çok çabuk oksitlendiği bilinen bir gerçektir. Peki oksitlenen gümüşlerinizi evinizde nasıl temizleyebilirsiniz? Bunun için kullanılan basit ve pratik birçok yöntem bulunmaktadır. İçlerinden en kolay uygulanabilenleri sizlerle paylaşmak isterim;  Evinizde bulunan gümüş eşyanın üzerine bir miktar diş macunu sıkın ve suyun içine koyarak 1 saate yakın bekleyin. Daha sonra iyice durulayın arkasından kurulayın. Diğer bir yöntem kadınların evde temizlik maddesi olarak en çok kullandığı sirke ve karbonat ile temizlemek, . bir kabın içerisine  iki yemek kaşığı sirke koyduktan sonra kabı ile su ile doldurun, Sirkeli suyun içine iki yemek kaşığı kabartma tozu ekledikten sonra gümüş kolye, yüzük vb. aksesuarınızı bu karışımın içinde bir saat kadar bekletin. Aynı işlemi tuz ve limon suyu karışımı ile de yapabilirsiniz. Ben de travesti İclal olarak gümüş eşyalarımı bu şekilde temizliyorum, sonuçtan çok memnunum sizde zahmetsizce yapılan bu yöntemlerle gümüşlerinize yeniden parlaklık kazandırıp, ömürlerini uzatabilirsiniz.