Güzel kadınlar

Güzel olmak her kadının hayalidir. Başkaları tarafından beğenilmekten haz duyan kadınlar güzel görünmek için bildikleri her yolu denerler. Oysa güzellik kavramı kişiye göre değişir. Bazı erkekler tombul kadınları tercih ederken bazı erkekler zayıf kadınlardan hoşlanırlar. Sarışın kadın sevenler, esmer kadın sevenler hatta benli sevenler bile vardır.

Her yıl bir çok ülkede kadınların güzelliğini tescillemek adına yarışmalar düzenlenir. Güzellik yarışmalarında bulunan jüriler ünlü kişilerden seçilir. Bu yıl Almanya’da düzenlenen bir yarışmada güzeller internet üzerinde oylamaya sunuldu yarışmaya herkes jüri olarak katılabiliyor. Almanya yarışmada birinci olan güzeli noel 2014 güzeli olarak taçlandıracak. Güzellik yarışmalarını hiç kaçırmadan takip ettiğim travesti bir arkadaşımla bizde siteye girerek güzellere oy verdik. Bakalım kim kazanacak…

Bir kişinin “güzel” olarak vasıflandırılması , ister şahsi görüş olsun ister toplumun ortak değer yargısı olsun sıklıkla, kişilik, zeka, zerafet, cazibe gibi “iç güzelliğinin” ve sağlık, gençlik, ortalamaya yakınlık ve yaygınlık, cilt gibi “dış güzelliğin” bir birleşimine dayanır. Araştırmalar insanlarda beğenilerin ortaya çıkmasında, hayvanlarda olduğu gibi eş seçimi kriterlerinin en etkili fenomen olduğu olduğunu ortaya koymuştur. Dış güzelliği ölçmenin ortak bir yolu toplumun ortak kararı veya genel kanısı Güzellik yarışması gibi törenlerde ortaya konur. Ancak iç güzelliğin ölçülebilmesi, her ne kadar güzellik yarışmaları sıklıkla bunu dikkate aldığını iddia etse de daha zor olan bir konudur.

1960’lı yıllarda Ülkemizde tombul, göbekli kadın rağbet görürken, şimdilerde 36 beden incecik kadınlar rağbet görüyor. Bunun en önemli nedeni gelişen global dünyada her ülkenin kadınlarını karşılaştırma şansı bulmamızdan kaynaklanıyor. Güzeli güzel yapan en baş unsur beğenidir. “Güzelliğin 5 para etmez bu bendeki aşk olmasa” diyen ünlü aşık bu konuyu bir cümle ile çok güzel anlatmıştır. Tolstoy “Güzel olan  sevgili değildir; sevgili olan güzeldir.”  demiştir.

Kısacası güzellik göreceli bir kavramdır ve bir kısım jürinin oyları ile en güzeli belirlemek yanlıştır. Ona göre güzel olanı ben beğenmek zorunda değilim diyen Bursa travestilerinden bir arkadaşın görüşüne bu noktada katılıyorum.

Özellikle az gelişmiş ülkelerde güzellik yarışmaları kadınları bol paraya, şöhrete götüren yolun anahtarı gibi görülüyor. Güzel olmak uğruna bıçak altına yatıp sağlığını tehlikeye atan kadın sayısı da oldukça fazla,  fakat ne olursa olsun güzel olmak her kadın hayali ve bunun için bir bedel ödenmesi gerekiyorsa ödenmelidir. Orta yaş sonrası başlayan kırışıklıklar ve bedende bozulmaları geciktirmek için de bitkisel formüller ya da eczaneler de satılan kremleri kullanabilirsiniz. Sonsuza kadar güzel kalın.