Kadın hafızası

Kara kaplı defteri olmayan kadın yoktur.  Ama bu defter siz erkeklerin sandığı gibi gerçekten çekmecemizde duran bir ajanda değil tamamen kafamızın içinde saat gibi işleyen ve neyin yazılması, neyin yazılmamasına karar veren bir defterdir.

Siz hiçbir doğum gününü unutan ya da özel günleri not alan kadın gördünüz mü? Şahsen ben görmedim onlar her zaman beyin ajanlarına kayıt yaparlar ve ajandaları zamanı geldiğinde sinyali verir. Hiç şaşmaz. Doğum günü, evlilik yıl dönümü, nişan, ilk buluşma, ilk öpüşme hafızada taptaze durur. Erkelere sorun bakalım içlerinde sevgililerin doğum gününü hatırlayan var mı? Onlar sekreterlerine ya da cep telefonlarına talimat vermekle yetinirler hatta bazıları direkt bir kuyumcuyla anlaşıp günü söylerler ve her yıl kadının hediyesi şaşmadan yollanır. Erkeler işin sadece fatura kısmıyla ilgilenip bu seneki hediye bize tuzluya patladı demeyi bilirler. Aslında geçen doğum gününde Antalya travestilerinden bir arkadaşımın sevgilisine oynadığı oyunu oynamak lazım bu erkeklere , erkek arkadaşının kendisine hediye yolladığı kuyumcuyu öğrenen arkadaşım kuyumcuya bizzat giderek en pahalı gerdanlığı hediye olarak yollamalarını istemiş. Bizim saf damat adayı olanlardan habersiz kuyumcunun kendisine yanlış fatura kestiğini iddia ederek, kuyumcuya gidince durumu öğreniyor fakat el mahkum gönderilen hediye geri istenmez. Mecburen o pahalı hediyenin parasını ödüyor.

Kadınların hafızasını hafife alan erkelerin başına gelenler bu kadar ile kasa iyi, eski sevgililerini yeni sevgiliyi tavlamak uğruna kötüleyen erkekler bir sürü yalana başvurmak zorunda kalıp daha sonra söyledikleri bu yalanları unutunca oluyor asıl olanlar. Eski sevgilisine yaptığı jestleri abartarak anlatan sonra yeni sevgilisinden jest talebi geldiğinde ret eden erkekler hep aynı söylemlerle karşılaşıyorlar. Ama benden önceki kız arkadaşını oraya götürmüşsün beni neden götürmek istemiyorsun, ya da Avrupa gezisine onu götürdüğünde çok eğlendiğini söyledin ama benimle hiç eğlenmiyorsun gibi.

Örnekleri uzatmak ve erkekleri madara etmek elimizde ama onların üzerine de daha fazla gitmeye gerek yok. Hiçbir erkek bir kadının hafızası ile başa çıkamaz diyerek konuyu noktalayalım. Kadının fendi, erkeği yendi diye boşuna söylemiş büyüklerimiz bir bildikleri varmış. Sevgiyle kalın.