Kil mucizesi

Dün akşam saatlerinde trans birey Eylül Cansın, Bogaziçi köprüsünden atlayarak hayatına son verdi. Yaşadığı sıkıntılı hayata bir son vermek isteyen Cansı Face book sayfasından annesine ve sevdiklerine bir mesaj gönderdi. Cansın, “Yapamadım. Yapamadım çünkü insanlar bana izin vermedi. Çalışamadım. Bir şeyler yapmak istedim yapamadım. Bana çok engel oldular. Beni çok mağdur ettiler. Herkesi Allah’ıyla baş başa bırakıyorum.” ifadelerini kullandı. Bir mesaj da annesine gönderen Cansın okuyanları gözyaşlarına boğdu.

Cansın, ağlayarak ”Anne, benim evde küçük bir köpeğim var. Onu senin alacağını, ona çok iyi bakacağını biliyorum. Anne, onu sana emanet ediyorum. Ona her baktığında beni hatırla tamam mı? Sadece beni hatırla. Ve onu hiç kimseye verme.” dedi. Polislerin ikna çalışmalarına rağmen intihar eden Eylül Cansın için Allah’tan rahmet diliyor ve bu intihar eden bu son travesti birey olsun diyoruz. Tarihte kadının güzelliğini borçlu olduğu bir madde kildir. Kil eski çağlardan beri güzellik maskesi olarak kullanılmaktadır. Kil ülkemizde pek çok bölgeden doğal olarak elde edilmektedir. Kil sarımtırak, kırmızımtırak, esmer gibi renklerde bulunur. Bu özelliğini bileşiminde bulunan yanıcı maddeler verir. Kilin yapısı itibarıyla su çekme özelliği vardır ve plastisite, kohezyon,renk ,rötre özellikleridir.

Plastisite, kilin kolayca şekil almasını sağlar. Bu sayede kil heykel ve mutfak malzemesi yapımında kullanılır. Eskiden kille yapılan çanaklarda yemek yenirken, kilden yapılan testilerle su içilirdi.

Kohezyon, kile verilen şeklin bozulmamasını sağlar kil su ile yoğrulduğunda verdiğiniz şekil kil kuruduğunda kırılmaz ve bozulmaz. Kil doğada pek çok renkte bulunur doğal rengi beyaz olan kil, esmer, kırmızı, menekşe rengi ve siyah renklerde de olabilir. Kil özellikle saç temizliğinde yaygın olarak kullanılan bir mineraldir. Kilin pahalı peelinglerin yaptığı işi çok daha ucuza yaptığını da söyleyebiliriz. Kil ölü derileri atarak insan vücudunun yenilenmesine yardımcı olur. Eskiden kadınlar hamamlara giderken yanlarına mutlaka bir parça kil alıp bu kil ile temizlenirlerdi. Kil ile masaj yapılan bölgelerde kirler ve tozlar kaybolurken ayrıca yağlı ciltler ve sivilceler de yok olur. Ayrıca kil maskeleri kozmetik mağazalarında satılmaktadır. Buradan elde edeceğiniz ya da aktarlardan alacağınız kil ile yüzünüze haftada 2 kez maske uygularsanız siyah nokta ve pürüzlerinizden kurtulabilirsiniz. Makyaj malzemelerine harcadığınız paranın çok küçük bir bölümü ile alabileceğiniz kilin faydaları saymakla bitmez. Travesti bir arkadaşım hazırladığı kil maskesi ile harika bir cilde sahip oldu. Siz de ne varsa eskilerde var diyerek, kil maskesi yapıp, bütün vücudunuza uygulayabilirsiniz. Sadece gözlerinizden ve dudaklarınızdan uzak tutmanız gereken kil minerali sayesinde yaşlanmayı geciktirmek de mümkün olmaktadır.  Güzelliğine düşkün bayanların mutlaka kili denemeleri gerekir. Deneyin ve  farkını kendi gözlerinizle görün. Sağlıcakla kalın.