Translar için derleme haberler

Dünya üzerinde yaşanmış gerçek haberlerden yola çıkarak siz değerli okuyucularıma trans bireyler hakkında medyada yer alan güzel haberleri derlemeye çalıştım. İlk haber Güney Amerika’dan;

Müslüman bir akademisyen Güney Afrika’da eşcinsellerin de ibadet edebileceği bir cami açtı.

Açık Cami projesini başlatan Oxford Müslüman Eğitim Merkezi Profesörü Taj Hargey,

‘Camiyi açık fikirli insanlar için açıyoruz bağnazlar için değil. Caminin açılmasıyla radikal islamın tırmanışının da önüne geçilecek. Dini bir devrimin yaşanmasının zamanı geldi’ dedi.

Hargey ‘Açık Cami’nin tüm dinlere, tüm cinsel kimliklere ve cinsiyetlere açık bir cami olacağını söyledi. Ayrıca kadınların erkeklerle aynı yerde ibadet edebileceğini ve hatta kadınların ibadeti yönetebileceğini ifade etti. Kadınların sokağın arkasında, odanın dibinde gözden ırak olarak ibadet ettiği mevcut İslam pratiğine karşı olduğunu sözlerine ekledi.

Profesör Hargey İslamiyette kadınların görmezden gelinmesinin Hz. Muhammed’den sonra ortaya çıkan bir durum olduğunu söyledi. Nihai amacının ise Hz. Muhammed zamanındaki engellerin olmadığı ‘orjinal cami’ fikrini hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Haberlere İsveç’ten devam etmek isterim;Afrikalı eşcinsel İmam Ludoviç Muhammed Zahid, İranlı lezbiyen çifte nikah kıydı.İsveç’in başkenti Stockholm’de, İranlı lezbiyen bir çift 9 yıllık birliktelikten sonra imam nikahıyla evlendi. Çiftin nikâhını da Güney Afrika’da yaşayan eşcinsel İmam Ludoviç Muhammed Zahid kıydı.

Sanal ortamda bir arkadaşlık sitesinde  tanışan Sahar Mosleh ve Meryem Iranfar, Stockholm’ün Eşcinsel Gurur Haftası kutlamaları sırasında gerçekleşen nikâh töreninde evlendi. Bir tür kemik hastalığından rahatsız olan Sahar Mosleh düğüne tekerlekli sandalyesinde katılırken, Meryem Iranfar’ın da hamile olduğu öğrenildi.

Son haber Amerika’dan olsun istedim işte sizlere Amerika’nın eşcinseller hakkındaki görüşü;

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, eş cinselleri, küresel ayrımcılık, taciz ve hatta ölümden korumanın, ülkesinin karşısındaki en zorlu uluslararası insan hakları meselesi olduğunu söyledi.

Rice, Beyaz Saray Eş cinsel Hakları Destekçileri Forumu’nda, dini özgürlük, insan hakları ve AIDS’e yönelik sağlık hizmetlerini destekleyenlere, eş cinsel topluluğa karşı küresel ayrımcılığı sona erdirmek için birleşik bir cephe oluşturmaları çağrısında bulundu.

Bu konuda dünyada kalıcı bir değişimi başarmak için herkesin canla başla çalışması gerektiğini ifade eden Rice, eş cinsel haklarının gerçekten insan hakkı olduğu mesajını güçlendirecek daha fazla sesle ön yargıları aşabileceklerini belirtti.

Susan Rice, bazı ülkelerde eş cinsel haklarını kısıtlamanın büyük halk desteği gördüğüne, bu nedenle konuya ilişkin çalışmanın zor olacağına dikkati çekerek, kültürel farklılıkların, insan hakları ihlallerini haklı çıkaramayacağını söyledi. Rice, “Hükümetler, tüm vatandaşlarının haklarını korumakla sorumludur” dedi.

Rice, ABD hükümetinin, tüm dünyada insan hakları adına konuşmaya ve engelleri aşmaya devam edeceğini dile getirerek, “Bunu yapıyoruz çünkü bu, hem manevi yükümlülüğümüz hem de menfaatimiz. İnsan haklarını koruyan ülkeler ABD için daha istikrarlı, huzurlu ve müreffeh ortaklardır” yorumunu yaptı.

Dünyanın pek çok yerinde translar için güzel şeyler yapıldığını herkesin bu konuya aynı katılıkla bakmadığını göstermek istedim. Haberlerin bu kadarla sınırlı olmadığını gelecek yazılarımda yer vereceğim daha pek çok güzel haber olduğunu bilmenizi isterim. Sağlıcakla kalın.