Yemeden duramamak

Bazı insanlar yemek yemeği bir eğlence haline getirmişler yemek yemeden duramaz olmuşlar. Bu insanlar maalesef obezite hastalığın pençesine düşmekten kurtulamıyorlar. Peki bu durumun bir hastalık olduğunu hiç düşündünüz mü? Maalesef genetik, hormonal ve psikolojik bozukluklara bağşlı olan bu yeme hastalığı en çok kadınları vuruyor. Kadınlar narin yaratıklar oldukları için hayat içerisinde pek çok şeyden kendilerine sorunlar çıkarıp mutsuz olabiliyorlar. Tıpkı travesti Esme gibi,  Esme bu rahatsızlığı yüzünden sürekli yemek yiyen yemeden yaşayamayan biri haline döndüğünde bir operasyon geçirmeye karar vererek midesini küçülttürdü. Fakat sonrası daha beter bir hal alan durumu yüzünden toplum içine çıkamaz duruma geldi.

Aslında baştan hata yapmış öncelikle onu yemek yemeye iten sebepleri araştırmamıştı. Kendisine son gittiği doktor bir psikolog yardımı alın deyince jeton düştü. Sonrasında rahatsızlığının psikolojik bir nedenden kaynaklandığını ve öncesinde o sorunuyla baş etmesi gerektiğini öğrenmişti.

Aramızda pek çok kadının muzdarip olduğu fazla kiloların altında psikolojik nedenler olabileceğini de bu sayede öğrendik. Kadınların %40’dan fazlasının obez olduğu ülkemizde aslında en başında kadınların maruz kaldığı sorunlarla başa çıkamaması yer alıyor. Toplum tarafından yeterli desteği görmeyen, amacı olmayan kadınların daha çok karşılaştığı bu sorunun çözümü için öncelikle cerrahi operasyon yerine altta yatan kaynağı bulmak gerekiyor.

Dünya üzerinde 3 milyona yakın insan obezite ile karşı karşıya ve çare her zaman diyet yapmak ya da az yemek olmuyor. Bunun bir hastalık olduğunu kabul etmek ve tedaviye başlamak çok önemli, maalesef bende genetik nedenlerle sıklıkla kilo alıp veren biri olarak, diyet programları yapmaktan yoruldum. Zaten her diyetisyen ayrı bir şeyler söylüyor ve bir süre sonra kafanız çorba oluyor. En sağlıklı olanının öncelikle hastalığımızı teşhis koydurmak olduğunu travesti Esme’nin yaşadıklarından sonra öğrendim.

Kısa bir süre önce neden bu kadar çok kilo alıp verdiğimi öğrenmek amacıyla bir aile danışmanıyla görüştüm. İnanmazsınız neredeyse yedi sülalemin kilo geçmişini öğrenmek istedi. Bunu genetik yapının neden olduğu kiloya bağlı bir hastalıkla karşı karşıya olduğunda yaptığını  söyleyince ailemde bir araştırma yapıp gerekli bilgileri doktoruma verdim. Benim sorunum kesinlikle genetik yatkınlıkmış ben ömrüm boyunca az yemeğe ve fiziksel aktivite yapmaya özen göstermem gerektiğini öğrendim. Siz de fazla kilolarınızdan şikayetci iseniz mutlaka diyet falan yapmadan bir doktora muayene olun ve psikologa gitmeyi de ihmal etmeyin.  Mağazalarda satılan  küçük beden elbiselere girebilmenin başka yolu yok. Sağlıklı günler.